Ortaköy Gezilecek Yerler

İstanbul’un eski yerleşimlerinden biri olan Ortaköy geçmişe tanıklık eden yapıları günümüze taşıyor.

Ortaköy Gezilecek Yerler

İstanbul'un eski yerleşimlerinden biri olan Ortaköy geçmişe tanıklık eden yapıları günümüze taşıyor.

Ortaköy Gezilecek Yerler Ortaköy, günümüzde hem kentliler hem de yerli-yabancı turistler için İstanbul'daki cazibe ve çekim merkezlerinden biri. Hem tarihi yapıları hem de gece-gündüz tüm gün yaşayan, capcanlı bir semt olması bu cazibenin kaynağı.

Ortaköy'de görülmesi gereken tarihi yapıların başında Ortaköy Camii geliyor. 1853 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan cami Barok üsluba sahiptir ve Boğaz'da eşsiz bir konumda yer almaktadır. Ortaköy'ün simgesi haline gelmiş olan Ortaköy Camii mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden.

Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu semtte görebileceğiniz bir diğer tarihi yapı. 1941 yılında çıkan yangında tamamen yanan sinagog daha sonra yeniden inşa edilmiş ve hizmete açılmıştır.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi de semtin tarihi yapılarından biri. Kilise ana cadde üzerinde yer alıyor.

Ortaköy, özellikle sahil tarafındaki mekanları ile tüm gün canlı ve hareketli bir semt. Tarihi yapıların yanı sıra sahilde ve ara sokaklarda yer alan çay bahçeleri, kafeler, restoranlar, barlar, mağazalar, hediyelik eşya dükkanları ve alış veriş tezgahları semtte görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler.

Ortaköy gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Ortaköy Meydanı
Ortaköy Meydanı

-

Ortaköy Meydanı

ORTAKÖY;İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde.Boğazın kıyısında. Manzara muhteşem. Çekin arabanızı, bir de arabaya çay servisi yapan kafelerde var,iste çayını,hele gece bu keyfe diyecek yok. Bir de kumpir var, yemeden sakın dönmeyin, çooooook pişman olursunuz. Taşlı sokaklarında yürüyün. Ortaköy sokaklarını mümkünse gündüz saatlerinde gezin. Ortaköy Camii'ni gezerken bolca fotoğraf çekin, o fotoğrafları sonradan incelerken çok tuhaf oluyorsunuz. Restore ediliyor. Turistler kalabalıktan sıkılabilir belki ama pazarında da bir tur atın. Işıl ışıl Boğaz Köprüsü'nü izleyin.. BELTAŞ CAFE ; Ortaköy'de Ortaköy Camiinin tam karşısında kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği bir cafe&restourant.Denize sıfır,muhteşem bir boğaz manzarası var.Üstelik yaz ve kış bahçesi olduğu için her mevsim rahatlıkla uğrayabileceğiniz bir yer.Bu mekan özellikle akşam saatlerinde oldukça kalabalıktır. Menüdeki herşeyi garson getiriyor ancak KUMPİR yemeğe kalkarsanız self-servis.O kumpirin üzerine bir de boğaz manzarası karşısında Türk kahvesi veya Türk Çayı içip keyfe dalmak gibisi de yok.Fiyatlar sadece Ortaköy'deki seyyar satıcılardan az biraz daha pahalı yani aslında ekonomik. Kısacası, mekan süper,manzara süper,yemek güzel,hizmet kaliteli,boğaz muhteşem. Tek kusuru çok dar ve tek kişilik olan bay ve bayan WC'leri.Mekana kesinlikle yetmiyor.Büyütüp genişletmeleri lazım. Ortaköy'ün en sevmediğim yanı, gece geç saatlerde sıkıldığı için davetlerden çıkmış assolist edası altında dolaşan İstanbul sosyetesi kadınları.Abiye elbiseler,topuklu ayakkabılar ve aşırı makyajla dolaştıkları için manzaradan çok ilgi çekiyorlar. ."İstanbul'da insanın canı mı sıkılır ya",dedikten sonra ayaklarınız geri geri gider eve giderken ....

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Ortaköy Camii
Ortaköy Camii

-

Ortaköy Camii

Ortaköy Cami; yeniden restore ediliyor.İstanbul da Boğaz manzaralı ender camilerden bir tanesidir.Aynı zamanda tarih sahnesindeki ilk yerini almasından günümüze kadar başına gelmeyen kalmamış talihsiz bir camidir.İbadetinizi bir kere de Ortaköy Camii nde yapın,huzurun kapılarını yeniden aralayın ...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Ortaköy

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Ortaköy Gezilecek Yerler

Toplam 9 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un en güzel yapılarından biri olan Yıldız Sarayı, içerisindeki köşklerle şehrin en gezi noktalarından biri…

Bu sayfamızda sizlere sarayın içerisinde yer alan Şale Köşkü'nden bahsedeceğiz. 19. yüzyıl yapıtları arasındaki Şale Köşkü, yüksek duvarlarla çevrelenmiştir. Şale, üç bölümden oluşmaktadır ve Yıldız Sarayı'ndaki köşkler arasında devlet konukevi niteliği taşımaktadır. Köşkün ahşap ve kagir olarak yapılan mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Bir dönem lüks bir kumarhane olarak kullanılmış, daha sonra konukevi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir.

İstanbul gezinize Yıldız Sarayı Müzesi'ni dahil edebilir, Şale Köşkü'nün de görkemli mimarisine ve sergilenen eserlerine yakından tanık olabilirsiniz. Yıldız Sarayı Şale Köşkü, Beşiktaş – Ortaköy – Balmumcu arasında bulunmakta olup, muhteşem bir manzaraya karşı konuşlanmıştır.

 • Parklar
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Beşiktaş'tan Ortaköy'e kadar uzanan Çırağan Caddesi, İstanbul'un tarihi noktalarından biridir. Uzunluğu 4 kilometre olup, 3 şeritlidir; fakat sabah ve akşam iki şeridi kullanılmaktadır.

Çırağan Caddesi adını, yakınında olan Çırağan Sarayı'ndan almıştır ve döneminde Kazancıoğlu Bahçeleri olarak anılırdı. Çırağan Sarayı aynı zamanda padişahın has bahçelerinden biri olmuştur. Çırağan Caddesi üzerinde yeni yapıların yanı sıra tarihi yapılarda bulunmaktadır. İstanbul Adliyesi, Çırağan Sarayı, Galatasaray Üniversitesi, Kabtaş Erkek Lisesi, Yıldız Parkı…

Özellikle hafta sonları yoğun bir trafiği vardır Çırağan Caddesi'nin. Hem araç hem de yaya trafiklerinin görüldüğü bu cadde önemini hala korumaktadır. Üstelik Çırağan Caddesi boyunca her iki tarafta sıralanmış ağaçlar caddenin nostaljik havasını sürdürmektedir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bir diğer adı Ortaköy Sinagogu olan Etz Ahayim Sinagogu, Boğaziçi Köprüsü'nün sağ ayağında bulunmaktadır.

Sinagogun yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tahminen 600-700 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir.

Muallim Naci Caddesi'ndeki Etz Ahayim Sinagogu, tarihinin en önemli ve en büyük yangınını 1941'da yaşamıştır ve büyük hasar görmüştür. Tek zarar görmeyen parçası ise Aron Kodeş mermeridir. Çıkan yangının ardından sinagog tekrar inşa edilmiştir. Beşiktaş-Ortaköy'ün önemli yapılarından olan Etz Ahayim Sinagogu görülmeye değer nitelik taşımaktadır. Sinagogu gezdikten sonra Ortaköy'de bulunan Çırağan Sarayı, Çırağan Caddesi, Yıldız Parkı ve diğer önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki Ortaköy mevkiinde yer alan Ortaköy Camii'nin resmi ismi Büyük Mecidiye Camii'dir.

Halk arasında Ortaköy Camii denir ve Sultan Abdülmecit tarafından 1853 yılında yapımı gerçekleştirilmiştir. Mimarı ise Nigoğos Balyan'dır. İstanbul Ortaköy'ün önemli yapıtlarından olan Ortaköy Camii, oldukça zarif bir görüntüye sahiptir ve Boğaziçi'nin eşsiz güzelliği arasında yerini almış yapıtlardandır.

19. yüzyıl yapıtlarından olan Ortaköy Camii, tarihte birçok zarar da görmüştür. 1894 yılında deprem yaşamış 1960 yılında göçme tehlikesi atlatmış ve 1984 yılında bir yangın felaketiyle karşılaşmıştır. Yangından sonra restore edilen Ortaköy Camii, günümüze kadar gelebilmiş önemli yapılar arasındadır. Ortaköy gezinizde bu tarihi camiyi gezdikten sonra Etz Ahayim Sinagogu'nu, Sinan Paşa Camii\'ni, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'ni, Çırağan Sarayı'nı ve Yıldız Parkı'nı da ziyaret edip keyifli vakitler geçirebilirsiniz. dinlenmek içinse Ortaköy Meydanı\'nı tercih edip, denize karşı bir şeyler atıştırabilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul Boğazı'nın gerdanını süsleyen tarihi binalar arasındadır Feriye Sarayı. Esasında Feriye sarayları olarak adlandırılır.

Feriye sarayları, Dolmabahçe Sarayı'nın ve ardından Çırağan Sarayı'nın Osmanlı hanedanları için yetersiz kalmalarından dolayı sonradan eklenmiştir. Feriye kelime olarak ikincil veya yan anlamına geliyor. Tarihte bir Osmanlı padişahının ölüm yeridir Feriye Sarayı. Sultan Abdülaziz tahttan indirilip Topkapı Sarayı'na götürülmüş, daha sonra hoşnut kalmadığı için Feriye Sarayı'na getirilmiştir. Fakat Sultan Abdülaziz 4 Haziran 1876 günü bilekleri kesilmiş bir vaziyette bulunmuştur.

Feriye Sarayları günümüzde Kabataş Erkek Lisesi olarak eğitim vermektedir. Sarayların bir kısmı uzun yıllar boş kalmış olsa da 1995 yılında harap olan kısımlar restore edilerek Feriye Lokantası olarak hizmete açılmıştır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihte birçok kez Osmanlı sultanlarına ev sahipliği yapan Çırağan Sarayı, Beşiktaş ile Ortaköy'ün ortasında bulunur. Eski dönemlerde Kazancıoğlu Bahçeleri diye bilinen saray, 1909 yılında Meclis-i Mebusan Binası olarak kullanılmıştır. Bir yıl sonra da çatısında çıkan yangınla saray büyük zarar görmüştür. Sonraki dönemlerde Sultan Abdülaziz, sarayı Mimar Sarkis Balyan'a tekrar yaptırmıştır.

Çırağan Sarayı'nın oluşumunda kademe kademe; lll. Ahmet, ll.Mahmut, Abdülmecit, Abdülaziz, V. Murat gibi padişahların hem etkisi olmuş hem de yaşam alanı olarak bu sarayı tercih etmişlerdir. Her restoresinde farklı zenginlikler eklenen Çırağan Sarayı, günümüzde önemli toplantılar, nişan ve seçkin davetlileri ağırlayan düğünlere ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı'nın son dönemlerini günümüze kadar getiren bu tarihi yapı, yıllarca önemini koruyup, ziyaretçilerini ihtişamlı gösterişiyle hala büyülemektedir. Çırağan Sarayı\'nın ardından; Malta Köşkü\'nü, Yıldız Korusu\'nu ve Ihlamur Kasrı\'nı da ziyaret edip keyifli zamanlarınıza devam edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kuruluş tarihi 1939 yılına kadar inen Yıldız Şehir Müzesi ilk olarak Beyazıt Belediyesi'nin kütüphanesinde hizmet vermiştir. 1945 yılında ise Gazanfer Ağa Medresesi'ne taşınmış olup, 1988 yılında Yıldız Sarayı'nda tekrar açılmıştır. Günümüzde de Yıldız Sarayı'nda bulunmaktadır.

Yıldız Şehir Müzesi'nde genellikle 18. Ve 19. Yüzyıla ait olan tarihi eserler ve etnografik eserler bulunmakta. Tablodan yazı-resim levhalarına, porselenlerden çeşitli cam eserlere, buhurdanlardan sahanlara, mühürlerden keramik ve çinilere kadar birçok benzersiz parçayı müzede görebilirsiniz.

Müzedeki tablolar ve hat levhalarının sahipleri ise ünlü sanatkarlardan oluşuyor. Civanyan, Prieur Bardin, Halil Paşa, Sami Boyar, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi isimleri tablo ve resimleri sergilenirken; Mustafa İzzet, Sultan Abdülmecit, Sami Efendi, Mahmud Celaleddin ve Mehmed Reşat'ın hatları da müzede sergilenmekte.

Yıldız Şehir Müzesi'ni Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri 09:00 – 16:30 saatleri arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Beşiktaş Ortaköy'ün tarihi yapılarında biri olan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Ermeni halkın ilk milli kilisesi olarak bilinmektedir.

İstanbul'da Ermeni halkın çoğunlukta olmasından dolayı dönem dönem onların dini inançlarını yerine getirmesi için kiliseler yapılmıştır ve zaman geçtikçe yapılan kiliseler yıkılıp yerine daha büyük dini alanlar inşa edilmiştir. 1839 yılında yapılan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, kısmen Roma mimarisini andırmaktadır.

Mistik bir ortam içine alan kilisenin mimarisi ile dekoru başlı başına bir bütünlük sergilemektedir. Aynı zamanan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi yapımı aşamasındayken halkın da fazlasıyla katkısı olmuştur. Eski yerleşim alanlarından biri olan Ortaköy'ün tarihi yapıları ve alanları fazlasıyla vardır. Kiliseden sonra Yıldız Parkı'nı, Çırağan Sarayı'nı, Çırağan Caddesi'nin nostaljik görüntüsüne mutlaka şahit olmalısınız.

 • Parklar
Hem eşsiz boğaz manzarasıyla hem de tarihi yapıtlarıyla sıcak bir ailenin tatlı bir reisidir Beşiktaş.

Adım adım semtlerinde gezerken, her semtinde sakladığı eski yaşanmışlıklar sarar dört bir yanınızı. Görkemli Çırağan Sarayı'yla, ihtişamını hiç kaybetmemiş Ortaköy Camii'yle, Aşiyan Müzesi\'yle ve temiz hava almak isteyenlerin dinlenme yeri olan Bebek Parkı'yla kucaklar tüm ziyaretçilerini.

Özellikle Ortaköy Meydanı'nda bulunan cafeler, restoranlar ve barlarda hafta sonları değerlendirilir. Güvercinlerin de dahil olduğu meydanda kumpirciler ve kokoreççiler doyurur temiz havalarda yürüyüş yapan arkadaş gruplarını. İstanbul'un en popüler meydanlarından biri olan Ortaköy Meydanı'nı ister gündüz gezinize ekleyin; isterseniz geceleri meydanı aydınlatan loş ışıklar altında denize karşı oturup dostlarınızla keyifli vakitler geçirin.